Uszczelki in situ są to dławice gumowe, które służą do zabezpieczania i uszczelniania połączeń miedzy rurą a zbiornikiem. Czasem są nazywane uszczelkami wlotowymi lub uszczelkami kołnierzowymi wlotu. Głównym zadaniem dławic jest zabezpieczenie przed przenikaniem cieczy do wnętrza zbiornika i na jego zewnątrz:
uniemożliwia eksfiltrację zanieczyszczeń z wnętrza studni do wód gruntowych, które może spowodować zanieczyszczenie środowiska
zapobiega przed infiltracją wody gruntowej do wnętrza zapewniając dobry stan techniczny zamontowanej instalacji.
Produkcja dławic gumowych w Gumecie rozpoczęła się wraz z upowszechnieniem się w Niemczech i Polsce metody rotomouldingu (formowania rotacyjnego) przy wytwarzaniu zbiorników o cienkich i gładkich ścianach (6 -12mm) wykonanych z polietylenu.
Rotomoulding (inaczej rotoformowanie lub formowanie rotacyjne) jest to jedna z metod przetwórstwa tworzyw polimerowych, umożliwiająca otrzymanie elementów powłokowych – pustych w środku, bez szwów i śladów łączenia w jednej operacji technologicznej.
Produkowane przez Gumet dławice gumowe in situ znajdują zastosowanie do:
studzienek wodomierzowych,
studzienek kanalizacyjnych,
przydomowych oczyszczalni ścieków,
zbiorników do gromadzenia deszczówki,
przepompowni ścieków,
studzienek telekomunikacyjnych i energetycznych,
innych zbiorników i obudów z gładkimi ścianami (nie karbowanymi) o grubości 6-12 mm.
Materiałami stosowanymi w produkcji uszczelnień in situ są najczęściej gumy odporne na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych, a do zastosowań specjalnych są dostępne wersje materiałowe odporne na smary, tłuszcze, oleje.